Hocam selamın aleyküm. Nasılsınız ? Hayırlı ramazanlar dilerim.

Hocam bazen ikindi ezanından sonra yada akşam ezanına yakın ancak namazımı kılıyorum. Bu arada sabahki gevçeklikten ötürü rabıta yapacak zamanı ikindi vaktinde buluyorum. Bazen ikindi namazının peşinden, bazen 1 saat sonra yada akşam ezanına yarım saat kala rabıtamı yapıyorum. Kerehat vaktinde rabıta yapılmasında bir sakınca var mıdır ? Sitenizde baktım , google baktım ama bu soruya cevap bulamadığım için yazdım. Eğer varsa cevap link vermeniz yeterlidir hocam. Meşgul ettiysem bu yüzden hakkınızı helal edin. Saygılarımla.... boxor

*******

Ve aleyküm selam. Size de hayırlı ramazanlar…

Bilindiği üzere ikindiden sonra, güneşin sarararak göz kamaştırmaz duruma geldiği andan başlayıp güneş batıncaya kadar süren vakit de kerahet vaktidir. Demek oluyor ki ikindi namazını güneş ışınlarının sararmakta olduğu sıralara kadar geciktirmemeli, kerahet vaktine bırakmamalıdır.  Bu önemli. Ancak bununla birlikte eğer ikindi namazı kerahet vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır. Hattâ güneş batmadan evvel iftitah tekbiri alınarak ikindinin farzına durulsa, namazda iken güneş batsa, bu bile sahih olur. Namaz kazaya kalmış olmaz, vaktinde edâ edilmiş sayılır. Bu ikindi namazına hâs bir durumdur.

Bu ve diğer mekruh vakitlerde, sadece namaz kılınmaz. Kur’an-ı Kerim okumakta, istiğfar etmekte, salavât getirmekte, râbıta-zikir yapmakta, dua etmekte ve başka bir ibadet yapmakta mahzur yoktur. Lakin salâvat getirmek, zikir, tefekkür (râbıta) yapmak, dua ve tesbihte bulunmak, Kur’an-ı Kerim okumaktan efdâldir.

Günlük vazife olan râbıta-i şerifenin en faziletli vakti malumunuz, sabah namazından önceki zaman dilimi, yani seher vaktidir. Ardından da sabah namazından sonraki vakit gelir. O vakitlerde yapılamamışsa tabii ki diğer bütün vakitlerde yapılabilir. İkindiden sonra da, akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da mümkün. Fakat mutlaka yapılmalı, manevi ikmâl ihmâl edilmemelidir. 

Go to top