ben şunu sormak istiyorum...bizim komşumuz var ve komşumuz inançlı değil.olmadığı gibi bizide inançalrımızdan soğutmaya çalışıyor.tabi bunu beceremediğini anladı fakat yinede her fırsatta sanki biz boşuna inanıyormuşuz havasında.tabi ben de boş durmuyorum.inandığım her şeyi bende ona anlatıyorum.ne kadar bana gıcık olsada.fakat bu en yakın komşumuz ....ve bizimle sürekli görüşmek istiyor...geçen doğum günü vardı davet ett gitmedik....ama normal bi çaya davet etti ...artık gitmek zorunda kaldık....sormak istediğim şu be nbu insanla görüşüyorum diye bana günah mı.yani o kişiyle sonuçta beraberim ve istemesemde yani kafamı karıştırdı bu yazı.ne yapmalıyım halis abim...görüşmemem en doğrusu galiba...ama komşu hakları ne olcak..

Soru: zehrabd tarafından yazıldı. Katefori: Soru - Cevap

*******

CEVAP:

Her şeyden evvel Rabbimize dua edip iltica edelim; o tiplerin, Kur'an-ı Kerim tabiriyle "hanâs"ın maddi-manevi her türlü kötülüklerinden Müslümanları muhafaza buyursun.

Bildiğiniz üzere insan "sosyal bir varlık"... Dolayısiyle içinde bulunduğu toplumla elbette her alanda olmasa da belli alanlarda ilişkileri olacak. Bu durum herkes için geçerli... Müslim olsun gayr-i Müslim olsun.

Ancak, "öteki"lerle olan münasebetlerinde mü'min, "kardeşleri"yle olduğu gibi davranamaz tabii... Elbette ki farklılıklar olacak. Onun için de, gidip gelmelerde, görüşüp konuşmalarda, davet ve icabetlerde dikkatli olacak. İnanç-amel ve ahlakına zarar verebilecek tavır ve davranışlardan uzak duracak.

Onlara ikramda bulunabilir... Mesela kurbanda et verebilir. Ama "hediye" niyetiyle... Tasadduk olarak değil.

Keza onların ikramından yiyebilir içebilir... Fakat yine hediye niyetiyle... Bu nasıl olacak? Yerken-içerken, "Hediyyetün minallah" (Allah'tan hediye) diye geçirecek içinden... O niyetle yiyecek yediklerini-içtiklerini... Öbür türlüsü, bedenen değilse de ruhen faydalı olmaz, manevi bünyemize zarar verebilir.

Kısacası, hiçbir zaman insanlarla olan sosyal münasebetlerimizi kesemeyiz, kesmememiz lazım. Lakin ölçü dahilinde sürecek... ve hiçbir zaman haklarına tecavüz etmemek kaydıyla...

Bilirsiniz, Müslüman olmayanların hakkını ödemek daha zor. Burada ödenmediği-ödeşilmediği takdirde, öbür tarafta hiç mümkün değil. Çünkü onlara sevabından veremezsin, faydası olmaz. Temel olan imanları yok... Dolayısiyle mutlaka günahlarından yüklenmek zorunda kalırsın.

Rabbim cümlemizi ve topyekün Ümmet-i Muhammed'i her alanda olduğu gibi, sosyal ilişkiler alanında da şuurlu ve ve idrakli davranmaktan mahrum bırakmasın.

Selamlar...

Go to top