Kira gelirinin zekâtı

selamun aleyküm hocam. kızımın zorunlu doğu hizmeti sebebiyle izmirin köy vilayetine tayini çıktı. Damatta eş durumundan yanına geldi ve 6 sene garanti oturacaklar. benim başka memlekette evim var onu satıp kızımın görev yapacağı yerde ev alıp kızımın ailesiyle 6 sene orda oturmasını planladık. 6 sene boyunca bana bin lira kira ödeyecekler ama ben bir kuruşuna dokunmayacam 6 senede 81 binlira para ediyor. tayin olunca gittikleri yerden evg almaları için 81 bini onlara hibe edip üstlerindeki ev yükünü hafifletecem ve 6 sene sonra gittiklerinde evi sattığımda ev daha pahalıya gideceği için bende kazanmış olacam. Mevzuyu uzunca anlattım ki karışık olduğu için hocam bu durumda bana mı zekat düşer kızımın ailesine mi o aldığım kiradan zekat vermem gerekirmi evin zekatını gene kiraü zerinden mi vericem Allah için bir yardımcı olabilirmisiniz Allah razı olsun

Soru: mahmut tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam.

Öncelikle şu, “kızımın zorunlu doğu hizmeti sebebiyle izmirin köy vilayetine tayini çıktı.” İfadenizden bir şey anlamadığımı hatırlatayım. Doğu, İzmir, köy vilayeti ne demek?

Meselenize gelince…

Sana ödeyecekleri kira esasen senin paran, tasarruf senin üzerinde, dolayısiyle o kira gelirinin zekatını vermek de sana düşer. Ödemek istemiyorsan kira-mira almayacaksın. Şayet alırsan, başka bir gelirin de yoksa, o kira geliri zekat nisabına baliğ olduğunda zekatını verirsin. Başka gelirlerin de varsa, kira gelirlerini de onlara ilave ederek zekâtını bunların tamamı üzerinden verirsin. 

Go to top