Kordon bağlatmak caiz mi?

Selamün Aleyküm Hocam. Doğum esnasında bir daha çocukları olmasın diye yapılan kordon bağlatmanın hükmü nedir.  

Soru: Mehmet tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam.

Doğum kontrolü için “kordonları bağlatmak”, tıbbî tabirle "tüplerin bağlanması" meselesi…

Bilindiği gibi, gerek erkeğin ve gerekse kadının tüplerinin bağlanması yolu ile bir daha çocuk yapma kabiliyetinden mahrum kalmaları hem dinen, hem tıbben mahzurlu bir usûldür. Birçok yan tesiri vardır. Geçici kısırlaştırma ise kısmen benimsenebilir. Bazen anne adayının sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokan hâllerde kısırlaştırma caizdir, yapılabilmektedir.

Meselâ, üçüncü sezaryen ameliyatlarından sonra bir yenisi anne için riskler taşıyorsa, batın yavrunun çıkarılması için hazır açılmışken tüpler bağlanarak kısırlaştırma yapılabilmektedir. [İnsan ve Cinsi Hayat, Dr. Halil İbrahim Erbıyık, Nesil Yayınları, s. 100]

Anlatıldığı üzere, bu uygulama hem geçici, hem de herkes için her zaman değildir. Yani ancak zaruret halinde başvurulabilecek bir çaredir. Bu çeşit meselelerde tıp müsaade etmiyorsa, din de müsaade etmez. Çünkü dinin esaslarından birisi de neslin ve canın muhafazasıdır.

Netice olarak, böyle bir zaruretle karşılaşınca tek doktorun kararından ziyade, tıbbî bir kurulun kararına itimat edilmeli; ya da asgarî üç uzman doktorun tavsiyesi istikametinde davranmalıdır.

Go to top