Elbise tasarımcılığı

Selamün aleyküm,
Moda tasarımcısıyım, kendi işimi yapmayı düşünüyorum. İş yapaacağım firmalarda tesettüre uygun olmayan elbiseler tasarlamam istenebilir; mesela mini etek, tayt gibi. Bunun bir sakıncası olur mu? Ayrıca şunu da sorayım: tesettüre uygun giysiler tasarlamada bir haramlık söz konusu olur mu?

Soru: Macide tarafından soruldu. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam.

Değerli kardeşim; aşağı yukarı aynı soru daha önceki yazdığım sitedeyken de soruldu. Ona ilave edecek bir şey olacağını düşünmüyorum. Cevabı aşağıya aynen aktarıyorum, lütfen okuyun:

“Kısaca; kendi işini de başkalarına yapacağın işleri de kendi dinî ölçülerin çerçevesinde yapmalısın. Aksi halde elbetteki mahzurludur, vebaline katlanmak zorunda kalırsın. 

“Faaliyet alanın, Müslüman hanımlara hitap edecek tarzda tasarımlar üretmek olmalıdır. Öbür türlüsünü, ancak aç-açık kalmamak için daha uygun bir iş ve teklifler alıncaya kadar yapabilirsin. Daha fazla değil. 

“Dinimizde, bir hayra vesile olmak o hayrı işlemek gibi olduğuna göre, bir günaha-kötülüğe vesile olmak da aynıdır. Dikkatli olmak, ihtiyatlı davranmak gerekir.”

Go to top