Hocam selamün aleyküm, bi sorum olacak, Hatm-i Hâcegân'a niye Hâcegân (HOCALAR HATMİ DİYE) diye isim verilmiştir. Malumatınız varsa paylaşısanız sevinirim, Allah razı olsun teşekkür ederim. Hayırlı günler..

*******

Ve aleyküm Selâm...

Bu zikre "Hatm-i Hâcegân" denmesinin sebebi, bu yolun büyükleri, müridleri ile biraraya geldiklerinde, meclisi-toplantıyı bu zikirle bitirirlerdi. Onlara hâs bir tatbikat/uygulama olarak bu zikre “Hatm-i Hâcegân” denmiştir. Yapılış usûlü erbabınca malumdur. Nakşî ve Kadirî olmak üzere iki ayrı tertibi vardır. Haftanın belli günlerinde okunur.

Bu mübarek Hâcegân silsilesinin 33. ve son halkasını teşkil eden Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.) hazretleri buyurmuşlardır ki:

"Hatm-i Hâcegân, (Silsile-i Sâdât-ı Nakşibendiyye'nin 9. halkası olan) Abdulhâlık-ı Gucdüvânî (k.s.) hazretleri zamanında, Hızır aleyhisselâmın talep ve niyazı üzerine, Cenab-ı Hakk'ın Nakşî ricâline (büyüklerine) ihsanıdır. Bunun için Hatm-i Hâcegân yapılan mahallerde Hızır (a.s.) hazır olur." [Erol, Ali, Hatıratım, s. 46]

Bu hatimde toplam bin (1.000) adet İhlâs suresi okunmaktadır. Bu da üç yüz otuz üç (333) Kur’an hatmi sevabına denktir. Onun için Allah dostları bu zikre çok önem vermişlerdir. Öyle ki, çok ciddi bir hastalık veya ağır sıkıntı halleri gibi fevkalada maniler hariç, bütün ömürleri boyunca bu zikri hiç aksatmamışlardır.

Go to top