İslâm âlemindek Ramazan ve Bayram ihtilafının sebebi” başlıklı yazımıza kimliği belirsiz bir okuyucu tarafından gelen bir itiraz mesajı:

"esselam

inanılan şekilde yaşama olanağını olmadığı bu ülkede yaşanıldığı gibi iman edilesi zorunluluğunu tescil etmiş olabileceğinizi hiç dusundunuz mu.

neden bin kusur yıl sonra islam alemini tamamı hala hilal gözetler de laik musluman (sozum ona) turkiye takvimle devam eder. üstelik başkasının takvimi ile.
ve siz bunu meşru gösterirsiniz..

ALLAH'tan korkun, bu kadar yazıya gerek yok. bakara: 189. Okumaz mısınız?

*******

Cevabımız

Ve aleyke's-Selâm…

Üslûbu ve ifadelerindeki sathilik ve dikkatsizliğiyle kendisine bir şekilde âşina olduğumuz sevgili "misafir-okur"umuz...

Merak etme; sen kendine bak! Bizler, her hâl u kârda inandığımız gibi yaşamaya gayret edenlerdeniz. Ne yazdığımızı da ne konuştuğumuzu da biliyoruz. Ölçülerimiz Ehl-i Sünnet ve'l-Cemaatin müstakim kıstasları...

Yazıyı doğru dürüst okumadan, nereden-niçin nem kaptıysan, körü körüne bir savunmaya geçmişsin. Namusunu savunur gibi, çok net bir hatayı savunuyorsun. Vazgeç bu sevdadan!

Bizim ölçülerimiz hem hesap hem ru'yettir. Bin küsur yıldır uygulanan sistemdir. Ve bilesin ki; hesapla gözetleme birbirinin nakîzı değil, bilakis mütemmim cüzleridir.

Evet Kitabımız Kur'ân-ı Kerim'de okuduk. Rabbimiz, “(Resûlüm), sana hilâllerden soruyorlar. De ki: Onlar, insanlar için de, hac için de vakit ölçüleridir...” [Bakara suresi, 189] buyuruyor. İşte biz de bu İlahi hitaba uyarak “ru'yet-i hilâl”i ölçü aldık. Farklı bir şey mi yaptığımızı sanıyorsun?!

Ne demek ‘başkasının takvimi’..? Takvim diye bahsettiğimiz, Müslümanların kılı kırk yararak, üzerinde hassasiyetle durarak, en küçük ihtimalleri dahi gözardı etmeyerek hazırladıkları takvimlerdir. Varsa dağarcığında bir şeyler, sen de ortaya koyarsın... Bunca emek mahsulü yapılan çalışmaları karalamak niye!

Bugüne kadar yaptığımız hesap ve gözetlemelerde, Allah'a şükürler olsun ki, herhangi bir yanlışlık ortaya çıkmamıştır. Ama “hilâli gördük” (!) diye ortaya çıkıp, Müslümanların ibadetlerine -bilerek veya bilmeyerek- zarar verenlerin acınası halleri de meydandadır. Ve ne yazıktıtır ki halen de bu tehlikeli oyun sürdürülmektedir.

Tekrar ediyorum: Yazıyı anlayamadıysan birkaç kere daha oku. Şayet az-çok bir alt yapın varsa, anlayabileceğini tahmin ediyorum. Yoksa bu gibi ihtisas gerektiren sahalara hiç dalmamanı tavsiye ederim.

es-Selâmü alâ me'it-tebea'l-hüdâ...

Not: Artık kimliğini da açıkça yazma cesaretini gösterirsen herhalde daha uygun olur.

Söz konusu yazının linki: http://www.halisece.com/fikih/14-oruc/345-islam-alemindek-ramazan-ve-bayram-ihtilafinin-sebebi.html

 

 

Go to top