S.a hocam. hayırlı sabahlar. ben anasınıfı öğretmeniyim. işimiz gereği çocuklara resim ve el yapımı kuklalar, kardan adam, çeşitli hayvan şekilleri yaptırmak zorunda kalıyoruz. heykele benzeyen şeyler. dinimizde de bu tür şeyler yapanlar için hadi yaptığın şeye can ver şimdi misalinde bir şey duymuştum. sizce hata mı yapıyor tüm öğretmenler yoksa caiz mi

*******

Ve aleyküm selam kardeşim, size de hayırlı günler...

Duyduğunuz doğru. O bakımdan mümkün mertebe cansız tabiat manzaraları; bağlar-bahçeler, çiçekler, dağlar-taşlar, ağaçlar-ormanlar, deniz-göl, nehir-dere v.s. resimleri çizdirirseniz iyi-doğru ve isabetli olur.

Hatayı ise doğrudan öğretmenlere yüklememiz âdil bir hüküm olmaz herhalde... Zira sistem ortada... Laik! Her alanda olduğu gibi eğitim müfredatının hazırlanmasında da dini esaslar baz alınmıyor. Sistemin böyle bir kaygı ve endişesi söz konusu değil. Öyle değil mi?

Hal böyle olunca, iş siz öğretmenlere/uygulayıcılara düşüyor. Artık neyi ne kadar düzeltebilirseniz, onu yapacaksınız. Yapamadıklarınızdan dolayı da inş. sorumlu olmazsınız. Çünkü Cenab-ı Hak kula, vüs'atinin/gücünün/imkânının üzerinde bir yük yüklemez.

Sorduğunuz meseleyle alakalı geniş bilgi için, Mollacami'de verdiğimiz cevaplardan aşağıdaki linklere lütfen bkz.

http://www.mollacami.net/soru-ve-cevaplar-735.html

http://www.mollacami.net/soru-ve-cevaplar-524.html

http://www.mollacami.net/soru-ve-cevaplar-298.html

 

Go to top