selamun aleyküm istibra ile ilgili bir sorum olacaktı bir yerde istibrada önemli olan idrarın çamaşıra damlamamasıdır diye bir yazı okumuş tum ama nedense istibra nın yapılışını 40 adım , öksürerek yana yatarak falan diye açıklıyorlar ... önemli olan idrarın çamaşıra gelmemesi ise bunlar ne kadar sahih dir. ayrıca namazın şartlarından olan necasetten taharet şartına zıtlık oluşturmamaktamıdır ? bu konuda beni ydınlata bilirseniz çok memnun olurum Allah razı olsun..

*******

Ve aleyküm selam.

İstibra ile alakalı okuduğunuzu söylediğiniz o yazıyı tekrar ve daha dikkatli okuyun. Eğer aklı başında ve meseleyi bilen birileri tarafından kaleme alınmışsa, mutlaka doğru dürüst bir şekilde anlatılmıştır. Çünkü ibadette taharet mühimdir, temeldir. İstibra da bu temelde önemli bir yere sahiptir ve fonksiyonu büyüktür. Temel olmadan inşa olmaz.

Yok eğer yazı sıradan, basit ve meseleye ilgisiz birilerinın karalamasından ibaretse, zaten okumaya değmez. Okunsa da temel fıkhî bilgiye sahip olmayan bir insana, kafa karışıklığından öte bir şey vermez.

Keşke soruyu sormazdan evvel sitede basit bir ara-bul yapıverseydiniz…Bu mesajı yazıp göndermenize de gerek kalmazdı.

Şimdi tavsiyem;

Aşağıda linkini vereceğim yazıları, itinalı bir şekilde okumanızdır. Umarım kafanızdaki istifham çengelleri silinir ve ‘aydınlanırsınız.’

http://halisece.com/sorulara-cevaplar/1063-istibra-kagit-veya-pamuk.html

http://halisece.com/sorulara-cevaplar/2399-taharet-istinca-istibra-istinka.html

 

Go to top