Muhterem Halis hocam Esselamü aleyküm. Allah-u Teâla dan sizin için hayır ve bereketler diliyorum. Bizlere yardımınız ve yol göstermeniz için minnettarız hocam. Hocam sorum şu:

Yüce Allah için kendi zatını görür, işitir veya kendi kelamını işitir gibi şeyler söylemek caiz midir? Yoksa
sadece Yüce Allah kendi zatını bilir mi demelidir? Hürmetlerimle. Cenk Ecdad

*******

Ve aleyküm selam.

Sevgili Kardeşim, kim olduğunu bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa; o da, ancak İslâm'ın en basit temel itikadî bilgilerinden mahrum, akıl-mantık muvazenesinden yoksun ya da sapkın insanların terennüm edebilecekleri zırvalarla meşgul olmandır. Yoksa aklı başında, itikadı sağlam, ameli-ahlakı düzgün bir mü'min, ne böylesine saçmalıkları soru diye yazar-konuşur, ne de böylesine saçma şeyleri akledip düşünebilir!

Tamam mı?

Bu sorduklarının tek cevabı olur, o da atalarımızın dediği gibi,

"Zırva te'vil götürmez."

Onun için sana tavsiyem;

Zırvaları bırak, kendine gel. Sana lazım olanları öğren ve öğrendiklerinle de amel etmeye bak. Böylesine lüzumsuz, faydasız vesveseleri-kuruntuları bir yana bırak. Çünkü Cenab-ı Hak her şeye kadirdir, dilediğini dilediği gibi yapar, yaptığından da kimseye karşı mes’ul değildir. İsterse öyle, isterse böyle… Senin benim gibi âcizlerin öyle veya böyle demeleri, düşünmeleri hiçbir şeye tesir etmez, hiçbir şeyi değiştirmez. Aksine vebâli mucip olanların hesabı da işin cabası olur.

Lütfen bizi de, başkalarını da, hatta kendini de bu ve benzeri zırvalarınla meşgul etme!

Selametle...


Go to top