S.aleyküm hocam nasılsın iyimisin hocam sana bir sorum olacak ben bir ürün için faprikayla anlaşma yaptım 10 bin peşin kalanı kredi kartına 12 taksit fark almadan bu faize girermi hükmü nedir ilgin için çok teşekür ederim saygılar

Soru: Faruk Işık tarafından yazıldı. Kategori: Soru – Cevap

*******

Ve aleyküm selam Faruk bey;

Kredi kartı ile taksitli alış-veriş şer’î bakımdan caiz olmaz.

Neden?

Çünkü ne olursa olsun, bir kart kredi için kullanılıyorsa bu muamele faizli demektir. O kartı kimin, hangi kurumun verdiği de önemli değildir. İsterse adı İslâmî Katılım Bankası olsun, fark etmez. Ancak bu kart kredi mantığıyla kullanılmıyorsa mahzuru / sakıncası olmaz.

Kısacası bu kurumlardan, o yönde bu yöntemle bir yararlanma, ancak zaruret, mecburi ihtiyaç, çaresizlik durumunda caiz olabilir. Peki, sizin bu sözünü ettiğiniz ürüne hayati derecede, zaruri manada bir ihtiyacınız var mı? Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Zira bırakınız böyle alış-verişleri, zaruret olmadan bu kurumların kartını dahi kullanmamız doğru olmaz. Hayatî derecedeki zaruretler ise, bilindiği üzere haramları (zaruret ölçüsünce) mubah kılar.

Evet, anlattığınız muamelede belki doğrudan faize düşülmüyor; ama faizcilerle beraber olunuyor. Aynı şeyi, o kartla başka bir şey mesela araba alımında da söyleyebiliriz. Siz, faiz ödemiyor olabilirsiniz, fakat faizci bir kurumun mûdi sayısını artırıyor ve ona dolayıl yoldan destek oluyorsunuz. Hiçbir şey yoksa bile sadece bu durum, mü’min için vebâlden uzak sayılmaz.

Velhâsıl, bazı bankalar, sizin anlattığınız gibi kredi kartına benzer bir uygulama yapmaktadır. Bu uygulamadan müşterinin haberi olmadığı için, mesele özellikle mal sahibini ilgilendiriyor. Yani müşteri böyle bir anlaşma yapmıyor ve sorumluluk da mal sahibine ait oluyor. Bu sebeple -yukarıda da işaret ettiğimiz gibi- müşteriyi doğrudan ilgilendiren bir durum söz konusu değildir. Ancak dolaylı da olsa kredi alınmış olacağından bunu yapan müşterinin haram işlediğini söyleyemesek bile, bu muamelenin / işlemin mekruh olmadığını da söyleyemeyiz. Bu açıdan bankaların ve mal sahibinin nasıl anlaştığını öğrenip sonra alışveriş yapmak, herhalde daha isabetli olacaktır.

Go to top