selamun aleykum hocam...

hocam MİŞKAT ne demektir...nur suresi 35. ayette gecmektedir...imam gazali ve muhyiddin ibni arabi hz lerinin mişkatül envar adlı hadisi serif kitapları vardır....bir kac dergide de peygamber efendimizin kalbinin adı demetir veya peygamber efendimizin içini temsil etmektedir gibi ifadeler yer alıyor...ismim oldugu için karsılastıgım herkes anlamını soruyor bende Allah cc yerlerin ve goklerin nurudur nurunun tesmili Mİşkat ayetini soyluyorum...Osmanlıca ve Farscada kandil yada kandilin konuldugu yer olarak geciyor..beni bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim Allah cc simdiden razı olsun hayırlı hizmetler diliyorum....

*******

Ve aleyküm selam…

Değerli kardeşim;

Söz konusu kelimenin kâfi derecede zaten tahlilini yapmışsınız. Söylenecek pek bir şey kalmamış. Dolayısiyle neyi sorduğunuzu anlayamadım. Hem madem elinizin altında bakabileceğiniz kitaplar, lûgat ve ansiklopediler var; neden bunun için hem kendi vaktinizi hem bizim zamanımızı meşgul ediyorsunuz ki?

Bununla birlikte bu hususta Ziya Sunguroğlu merhumun “Notları”nda, Üstâzı/Ütâzımız Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.) hazretlerinden naklettiği şu güzel açıklamaları da paylaşmak isterim:

“Mişkât; penceresi olmayan kandil demektir. Kalpte ve elektrikte (ampulde) pencere yoktur. ‘Mişkât’ ile makam-ı nübüvvet temsil edilmiştir. Çünkü Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.), mevcudatın kalbi mesabesindedir. Âlem-i Kebîr’in arş-ı kalbîsinde de, Âlem-i Sağîr’in yani insanın kalbinde de billur vardır. Arş-ı A’zam’dan gelen bu nûr, Âlem-i Kebîr’in her cüz’üne isabet ettiği gibi, Âlem-i Sağîr’in her cüz’üne de kalpten yayılır…” [Bkz. S. 40 vd.]

Daha başka lugavî ve ıstılâhî manalar için mu'cemlere, tefsirlerde de özellikle Nûr suresi 35’inci ayetin açıklamalarına bkz.

Selam ve dualarımla…

Go to top